Καλωσήλθατε στη νέα σχολική μας ιστοσελίδα!

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας.

Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Στο αρχικό Μενού κάτω από το Σχολείο μας μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο Σχολείο μας, κανονισμούς λειτουργίας, το σχέδιο δράσης και την εξωτερική αξιολόγηση του Σχολείου μας.

Τα τελευταία μας νέα!

Οι μαθητές –τριες της Ε' και Στ' τάξης του σχολείου μας έλαβαν συμμετοχή στην 4η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα Σχολεία, που διοργανώνεται από την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία (ΕΘΝ.Ο.Α.). Η δράση αυτή έχει ως σκοπό να εμπλακούν οι μαθητές με τα αθλητικά ιδεώδη και να έρθουν σε επαφή με την Ολυμπιακή Ιδέα.

Στα πλαίσια αυτής της δράσης τα παιδιά έκαναν τρεις διαφορετικές δράσεις.

Στην πρώτη δράση τα παιδιά  μέσω κολλάζ μας μεταφέρουν χρονικά στο Παρίσι του 1924 αλλά και του σήμερα λίγες εβδομάδες πριν την έναρξη, ενώ ταυτόχρονα μας ταξιδεύουν με εικόνες στον Ινδικό Ωκεανό στο  Saint–Denis (La Reunion).

Στη συνέχεια τα παιδιά έφτιαξαν σε μικρογραφία τον πύργο του Άιφελ. Εμπνεύστηκαν διαβάζοντας για τον ίδιο τον κατασκευαστή του, πως "Ο Άιφελ και οι μηχανικοί του σαν έμπειροι κατασκευαστές γεφυρών, κατάλαβαν πόσο σημαντικό ρόλο έπαιζε ο άνεμος, και ήξεραν πως αφού ήθελαν να φτιάξουν την μεγαλύτερη δομή στον κόσμο έπρεπε να είναι σίγουροι πως θα αντέχει στην ένταση του". Η ιδέα του ανέμου που ταξιδεύει σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης, εμπεριέχει τα ίδια μηνύματα που φέρνει και ο αθλητισμός. Ευ αγωνίζεσθαι, φιλία, αλληλεγγύη, ισότητα, ευζωία, ευγενή άμιλλα, σεβασμό, φιλοξενία, ειρήνη και συμφιλίωση των λαών όλης της γης.

Τέλος, δημιούργησαν ένα βίντεο με την αφή της Ολυμπιακής φλόγας, δίνοντας το μήνυμα "amitié", που σημαίνει στα γαλλικά "φιλία". Τις δάδες και το μήνυμα στη γαλλική γλώσσα το έφτιαξαν οι μαθητές της τάξης.

Οι δράσεις υλοποιήθηκαν με την προτροπή και την εποπτεία της εκπαιδευτικού φυσικής αγωγής του σχολείου μας, Πλασσαρά Δήμητρας και με την υποστήριξη του προϊστάμενου του σχολείου και την δασκάλας του Ολοήμερου.

ΔΡΑΣΗ 3η - ΒΙΝΤΕΟ:  gallery/MINI_VIDEO.mp4